Medlemsmøte med foredrag. "Med stjerne i margen" og noen fikk ikke stemmerett

Kvinner i Norge fikk stemmerett i 1913 - men ikke alle! Hadde du mottatt sosialstøtte av noe slag, f.eks. ligget på sykehus var du ikke "verdig" stemmerett og på manntallslisten fikk du en stjerne i margen. Men da mobiliserte kvinnene og noen av dem hadde tilhørighet til vårt område. Men det skulle gå helt til 1919 for alle fikk stemme.

Kunnskapsrike Johanne Bergkvist, historiker fra Oslo byarkiv, forteller om denne fascinerende og nesten glemte delen av historien. Du kjenner henne kanskje igjen fra diverse episoder av "Ukjent arving".

Møtet er GRATIS og alle er velkommen. Vi serverer kaffe/te og litt snacks. - Ta gjerne med familie og venner.

Vi ser gjerne at du melder deg på til Marte M. Ofstad, sms, tlf. 988 66 527 eller på mail marte.m.ofstad@gmail.com  (slik at vi koker nok kaffe).

Vennlig hilsen styret i Enerhaugen, Grønland og Tøyen historielag

Detaljer

Dato tirsdag 25. mars 2025
Klokkeslett 18:0020:00
Kalender Hjemmeside-kalender

Sted

Navn Interkulturelt Museum/Gamle Grønland politistasjon
Adresse
Tøyenbekken 5
0188 Oslo